Oro kokybės įtaka vaikams
Šiuo metu vis dažniau susiduriama su negalavimais dėl prastos oro kokybės ir oro taršos namuose. Tai labai opi tema kiekvienam, bet ypatingai tai kenkia mūsų mažiesiems, todėl svarbu apžvelgti, kokios priežastys sukelia prastą oro kokybę mūsų namuose, kokios to pasekmės ir kaip gi su šia problema kovoti.
Pagrindinės prastos oro kokybės namuose priežastys:
- Prasta statybinių medžiagų kokybė
- Netinkama ventiliacija
- Netinkama šildymo sistema
- Naminių gyvūnų plaukai
- Dulkės, dulkių erkutės
Šios priežastys kelia ne tik nemalonius pojūčius tokius kaip: kaip sausa oda, užgulusi nosis, nuovargis ir pan., bet gali būti ir didesnių sveikatos sutrikimų kaltininkų. Kadangi vaikų imuninė sistema yra jautresnė nei suaugusiųjų, problemų dažnumas tarp vaikų – žymiai didesnis.
Yra keletas biologinių priežasčių, kodėl vaikai gali būti labiau jautrūs oro kokybės poveikiui. Vaikų plaukiai, imuninė sistema ir smegenys gimimo metu yra dar nesubrendusios ir toliau sparčiai vystosi maždaug iki 6 metų amžiaus. Šio laikotarpio metu kvėpavimo takų ląstelių sluoksnis yra itin pralaidus. Palyginti su suaugusiųjų, vaikai taip pat turi didesnį plaučių paviršiaus plotą, lyginant su jų kūno svoriu. Todėl jiems reikia 50% daugiau oro jų kūno masės kilogramui. Ankstyvo augimo ir vystymosi procesas yra svarbus bendrai vaiko sveikatai, todėl tai taip pat yra kritinis laikas, kai oro tarša gali turėti ilgalaikį poveikį sveikatai ateityje.
Dažniausios prastos oro kokybės pasekmės:
- Gleivinių dirginimas (akių, nosies, gerklės)
- Galvos skausmai, svaigimas
- Silpnumas
- Kosulys, švokštimas, spaudimas krūtinėje
- Padidėjusi kvėpavimo takų reakcija į alergenus
- Padažnėjusios ūmios kvėpavimo takų ligos: pneumonija, vidurinės ausies uždegimas, tracheitas, bronchitas
- Astmos paūmėjimas
- Esant ilgalaikiui poveikiui sumažėja plaučių augimas. Taip pat sumažėja plaučių funkcija, padidėja jautrumas plaučių obstrukcinėms ligoms.
Kaip to išvengti?
Visada yra geriau išvengti, o ne gydyti liga. Yra kelios esminės taisyklės, kaip reikėtų prižiūrėti savo namus, kad oro kokybė būtų tinkama ir nesukeltu įvairių negalavimu:
- Pašalinti arba kontroliuoti taršos šaltinius
- Švaraus kuro naudojimas (žibalas, dujos)
- Reguliari maisto gaminimo, šildymo ir aušinimo sistema, techninė priežiūra
- Netoksiškos statybinės medžiagos
- Namų drėgmės reguliavimas
- Būtinas vėdinimas
- Naudoti oro valytuvus – ne oro gaiviklius! (Oro filtrai ir jonizatoriai gali pašalinti ore esančių dalelių koncentraciją.)
Norėdami pasirinkti geriausią sprendimą Jūsų namams – konsultuokitės su ETS Centro profesionalais, kurie viską įvertins ir pasiūlys geriausius sprendimus.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.